Jaké potřebuji mít jazykové schopnosti?

5. 3. 2023
Jaké potřebuji mít jazykové schopnosti?

Cizí jazyk je jednou ze základních znalostí potřebných pro úspěch v zahraničí. Zlepšení jazykové schopnosti vyžaduje čas, trpělivost a pravidelné opakování. Pokud se vám podaří dosáhnout požadované úrovně jazykových znalostí, budete mít mnoho příležitostí prozkoumat nové kultury, setkat se s novými lidmi a vyzkoušet si nové způsoby myšlení a uvažování.


Angličtina

Angličtina je nejrozšířenějším jazykem na světě a je také základním požadavkem pro přijetí na zahraniční vysoké školy. Pokud se rozhodnete studovat v zemích, jako například Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland, budete muset vyučujícím dokázat, že máte dostatečné jazykové schopnosti. Nejčastěji můžete předložit potvrzení prostřednictvím mezinárodně uznávaných zkoušek, jako jsou TOEFL nebo IELTS.


Němčina

Náš západní soused je často oblíbenou destinací pro mezinárodní studenty. Němčina je po angličtině druhým nejvíce požadovaným jazykem. Pokud se rozhodnete studovat ať už v Německu, Rakousku či dokonce Švýcarsku, budete muset dokázat, že vaše jazykové schopnosti jsou pro studium naprosto dostačující. Nejčastěji můžete předložit certifikáty od zkoušek TestDaF nebo DSH.


Španělština

Španělsko a země jižní Ameriky jsou pro mezinárodní studenty velmi zajímavou volbou (přečtěte si rozhovor s Vojtou, který studuje v Kostarice). Pokud se rozhodnete vzdělávat v těchto zemích, musíte dokázat jisté znalosti španělštiny. Nejčastěji své jazykové schopnosti prokážete prostřednictvím zkoušek, jako je např. DELE.


Francouzština

Francouzština je nejvíce požadovaným jazykem v Evropě, tedy samozřejmě až po angličtině a němčině. Francouzské vysoké školy a univerzity často požadují znalosti v mluvené a psané formě jazyka, které jsou většinou dokazovány úspěšným složením zkoušek, jako je DELF nebo DALF.


Další jazyky

Existují samozřejmě i další jazyky, které mohou některé vysoké školy pro přijetí vyžadovat. V Evropě musíme zmínit například italštinu či portugalštinu, v odlehlejších částech světa třeba korejštinu, čínštinu, japonštinu, arabštinu a mnoho dalších. Nezapomeňte si zkontrolovat jazykové požadavky konkrétní země a vysoké školy, na kterou se chcete přihlásit.


Jak dosáhnout potřebné jazykové schopnosti

Pokud se rozhodnete studovat v zahraničí, ale vaše jazykové schopnosti nejsou na potřebné úrovni, můžete využít mnoho zdrojů, které vám pomohou dosáhnout vašeho vysněného cíle. Jazykové kurzy, konverzační kluby a tutoriály, i když budete jen brouzdat po internetu, každá drobnost vám s přípravou pomůže.

Musíme si také uvědomit, že se naše úroveň jazykových znalostí bude v průběhu studia zlepšovat. Zejména pokud budete v denním kontaktu s jazykem prostřednictvím místních obyvatel, spolubydlících a profesorů. Rozhodně se tak ničeho nebojte!


Máte nějaké dotazy ohledně doložení jazykové schopnosti? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS