Rozhovor: Vojta, studium na UWC v Kostarice

18. 12. 2022
Rozhovor: Vojta, studium na UWC v Kostarice

Jmenuji se Vojtěch Kubala, pocházím z Olomouce a studuji poslední ročník na United World College v Kostarice.


Co studuješ za obor a proč sis ho vybral?

I když v názvu školy figuruje slovo college, jedná se spíše o takový přechod mezi střední a univerzitou. Sice jsme měli možnost výběru předmětů, ale pořád je výuka mezioborově zaměřená.

V rámci programu IBDP (International Baccalaureate Diploma Programme) máme šest kategorií předmětů: hlavní a druhé jazyky, sociální a přírodní vědy, matematika, umění. Musíme si vybrat jeden předmět z každé z prvních pěti skupin a potom ještě jeden z libovolné další skupiny, přičemž si volíme, jestli tento předmět chceme studovat na vysoké (HL), nebo standardní úrovni (SL).

Vybral jsem si anglický jazyk a literaturu HL, španělský jazyk SL, sociální a kulturní antropologii HL, fyziku HL, matematiku AA (Analysis and approaches) a divadlo HL.

Co se týče výběru, myslím si, že za zmínku stojí hlavně sociální a kulturní antropologie. Mohl jsem si vybrat psychologii, o které jsem už něco věděl, ale přesně proto jsem se rozhodl pro antropologii, jelikož jsem to bral jako příležitost k prozkoumání nového oboru. Navíc se mi díky předmětu zlepšuje smysl pro orientaci a komunikaci v mezikulturním prostředí, což se rozhodně do budoucna hodí.


Mezi jakými zeměmi či univerzitami jsi váhal během přihlašování? Proč sis nakonec vybral zrovna UWC v Kostarice?

Na UWC se v Česku chodí ze střední školy, konkrétně dva roky před maturitou. Vychází to přesně tak, že člověk dokončí dvouleté studium na UWC ve stejný rok, co jeho čeští spolužáci odmaturují. Nevybíral jsem mezi vysokými školami, ale viděl jsem to jako příležitost lépe prozkoumat svět.

Když jsem v rámci školy soutěžil o stipendium, nevěděl jsem přesně, na které UWC se dostanu (z asi 8 nabízených). Jako prioritu jsem si dal UWC Adriatic (v Itálii), protože se mi líbilo její propojení s hudbou. Jako další varianty jsem napsal UWC v Japonsku a UWC v Kostarice, protože se nacházejí nejdál od mého domova a rodné kultury. Chtěl jsem zažít dobrodružství a velmi mě potěšilo, když jsem vyhrál až svoji druhou prioritu, která mi nabídla vysněnou možnost vydat se do světa.


Jak dlouho Ti trval celý přihlašovací proces a co bylo pro Tebe v rámci přijímacího řízení na UWC v Kostarice nejsložitější?

Myslím, že jsem vše dohromady vyřídil přibližně za 3 měsíce. Celý proces pro mě nebyl příliš těžký, dalo by se říct, že jsem si ho i užíval.

Nejsložitější bylo určitě počáteční psaní esejí. Dlouho jsem nemohl najít inspiraci, jak to celé pojmout a zároveň o sobě povyprávět co nejvíce.


Splňují zatím Tvá studia očekávání, která jsi od nich měl?

Zatím studium splňuje má očekávání především v tom, že mě začíná bavit i akademická stránka UWC v Kostarice. Seznámil jsem se s lidmi ze všemožných koutů světa a získal jsem lepší náhled do toho, jak žijí lidé za hranicemi naší republiky.


Jak moc jsi spokojený s kvalitou výuky?

Kdybych to měl popsat body, ohodnotil bych výuku 9/10. Máme jen 6 předmětů, které jsme si sami vybrali, nechybí nám možnost zajít si na individuální doučování s profesory a nemusíme se drtit zbytečná fakta nazpaměť.

Raději se učíme pracovat s informacemi, formulovat přesvědčivý a dobře strukturovaný argument, zorientovat se v akademických textech a kriticky uvažovat nad velkými otázkami. Jako příklad můžu uvést téma „Je matematika objevená nebo vynalezená?“ Všechny své myšlenky pak musíme podporovat důkazy. Myslím si, že tento styl výuky je v dnešní době daleko efektivnější a užitečnější. Všichni máme spoustu informací na dosah ruky, a proto je celkem zbytečné si pamatovat hromadu faktů, které s postupem času zase zapomeneme.


Máš pocit, že Tě studium rozvíjí i v jiných oblastech, než jen přímo oborovými znalostmi?

Rozhodně jsem svědomitější, protože vzhledem k délce úkolů je potřeba si je rozvrhnout a důsledně dodržovat termíny. Také mě studium na UWC v Kostarice rozvíjí v asertivitě a mezinárodní komunikaci. Bydlím se spolubydlícím z odlišné země, který má jiné zvyky a museli jsme se spolu naučit vycházet (stejně jako se zbytkem kolektivu). Dále také získávám náhled do různých sociálních problémů, stejně jako do světa aktivistů, kteří se je snaží vyřešit.


Líbí se Tí místo, ve kterém žiješ? Jaké jsou jeho klady a zápory UWC v Kostarice?

Místo se mi velice líbí! V Kostarice je nádherně pestrá příroda a na kampusu pravidelně vídáme všechny možné druhy ptáků, mívaly a veverky. Navíc se Kostarika umístila na první pozici v žebříčku HPI (happy planet index), který v podstatě zkoumá, jak jsou lidé v dané zemi šťastní v poměru s tím, jak ubližují přírodě. Je na první pohled patrné, že Kostaričané mají péči o svoji unikátní přírodu pevně zakořeněnou ve svých hodnotách.

Záporem je vyšší kriminalita v zemi. Není příliš bezpečné chodit po ulici pozdě v noci, protože vás můžou kdykoliv přepadnout a okrást.


Jak často se dostaneš zpět do Česka?

Do Česka můžu teoreticky jet každé zimní a letní prázdniny, ale ve svém prvním ročníku jsem zimní prázdniny vynechal. Místo toho jsem zůstal v Kostarice, abych se více seznámil s novým prostředím.


Co bys vzkázal studentům, kteří váhají, zda se do zahraničí přihlásit?

Pokud jste dobrodruhové, chcete poznávat svět a máte otevřenou mysl, určitě v ničem neváhejte. Stojí za to se vydat do světa!


Máte podobné zkušenosti, o které se chcete podělit, nebo nějaké otázky ke studiu v zahraničí? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS