Plýtváte časem? 7 tipů, jak se vyhnout prokrastinaci

13. 4. 2024
Plýtváte časem? 7 tipů, jak se vyhnout prokrastinaci

Prokrastinace je běžným jevem, kterému čelí mnoho studentů, obzvláště když studují daleko od domova a čelí mnoha novým výzvám a rozptýlením. Proto se spolu zaměříme na pár rad a triků, jak efektivně využívat čas.


Stanovte si jasný a realistický cíl

Začněte stanovením jasných a dosažitelných cílů pro vaše studium, které mohou být klíčovém prvkem k tomu, jak se vyhnout prokrastinaci. Rozbití vašich akademických úkolů na menší, spravovatelné části může pomoci snížit přetížení a motivovat vás k jejich dokončení.


Vytvoření efektivního studijního plánu

Plánování je klíčové pro překonání prokrastinace. Vytvořte si studijní plán, který zahrnuje pravidelné studijní bloky a čas na odpočinek. Ujistěte se, že váš plán je flexibilní a přizpůsobitelný neočekávaným změnám. Nemusíte se rovněž spoléhat hned na první plán, ale zkoušejte ho obměňovat, abyste přišli na to, co vám vyhovuje nejvíce.


Time management

Techniky, jako je metoda Pomodoro nebo 2-minutové pravidlo, mohou být velmi účinné v boji proti prokrastinaci. Pomocí krátkých studijních sezení s pravidelnými přestávkami můžete zvýšit svou koncentraci a efektivitu. Nebojte se intervaly obměňovat a zkoušejte různé techniky.


Eliminace rozptýlení

Identifikujte faktory, které vás nejvíce rozptylují, a pracujte na jejich eliminaci během studijního času. To může zahrnovat vypnutí oznámení na vašem telefonu, studium v tichém prostředí nebo použití aplikací blokujících rušivé podněty.


Vytvořte si vlastní studijní skupinku

Zapojení se do studijní skupiny s ostatními studenty vám může poskytnout motivaci a zodpovědnost, které pomáhají překonat prokrastinaci. Společné studium také nabízí možnost sdílet poznatky a získat nové perspektivy. Nepodceňujte ani mezilidské vztahy, můžete totiž i touto cestou získat cenné kontakty do budoucna.


Sebereflexe a systém odměn

Pravidelně si vyhodnocujte svůj pokrok a oslavujte dosažené milníky. Nastavení systému odměn za dokončení úkolů může být silným motivačním nástrojem, rozhodně si dopřejte radost, když zvládnete pravidelně dosahovat svých studijních cílů.


Neúspěchu jako součást učení

Pochopení, že neúspěch je přirozenou součástí učení, vám může pomoci zachovat pozitivní postoj a odolnost vůči frustraci z prokrastinace. Místo toho, abyste se cítili poražení, použijte neúspěchy jako příležitost k růstu a zlepšení.


Zajímá vás více rad, jak se vyhnout prokrastinaci? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS