Nebaví vás dlouhé učení? Zkuste Pomodoro!

18. 6. 2023
Nebaví vás dlouhé učení? Zkuste Pomodoro!

Efektivní metody učení jsou klíčové pro zlepšení naší produktivity a soustředění při dlouhodobějším studiu. Jednou z nejúčinnějších technik je metoda Pomodoro, která nám pomáhá efektivněji využívat čas a učit se po blocích s mnohem větší koncentrací.


Co to vůbec je Pomodoro?

Pomodoro metoda je založena na jednoduchém principu rozdělení učení do delších intenzivních bloků s krátkými přestávkami. Název metody vychází z italského slova pro rajče, protože její tvůrce Francesco Cirillo použil při vytváření této metody kuchyňský časovač ve tvaru rajčete. Obvyklé časové rozvržení Pomodoro metody je 25 minut učení a následně 5 minut přestávky. Po každé čtvrté sérii se doporučuje delší přestávka, která může trvat okolo 15-30 minut.


Efektivita jednotlivých bloků

Pomodoro metoda je účinná z několika důvodů. Krátké bloky koncentrovaného učení nám pomáhají udržet si pozornost a soustředění. Když víme, že máme jen 25 minut na splnění úkolu, je pravděpodobnější, že se vyvarujeme rozptýlení a budeme se plně věnovat danému úkolu. Pravidelné kratší přestávky nám pak umožňují rychlý odpočinek a obnovu odhodlání a energie. To nám pomáhá vyhnout se vyčerpání a udržet produktivitu na dlouhodobé úrovni.


Jak nejlépe Pomodoro využít

Pomodoro metodu můžete využít snad ve všech oblastech studia. Můžete ji vyzkoušet při čtení učebních textů, psaní esejí, přípravě na zkoušky nebo samozřejmě i při vlastních aktivitách. Musíme si ale uvědomit, že každý člověk je trochu jiný. Vždy si můžete upravit časové úseky podle svých individuálních potřeb. Není nutné, aby byly bloky učení dlouhé 25 minut a přestávky 5 minut, někteří lidé mohou upřednostnit prodlouženou dobu soustředění, zatímco jiným budou vyhovovat kratší časové úseky.

Nutností pro efektivní využití Pomodoro techniky je eliminace rušivých faktorů během bloku učení. Nepoužívejte sociální sítě, vypněte telefon a zavřete si dveře. Minimalizujte příležitosti k rozptýlení. Pokuste se také plánovat své úkoly předem a vytvořte si seznam priorit. To vám pomůže zůstat organizovaní a zaměřit se na ty nejdůležitější úkoly.

Využití Pomodoro metody vám může pomoci dosáhnout větší produktivity, zlepšit vaše soustředění a efektivitu při učení. Je to jednoduchý, ale mocný nástroj, který můžete začít používat okamžitě. Vyberte si úkol, nastavte si časovač a pusťte se do práce. Uvidíte, že s touto metodou zvládnete více úkolů za krátký čas a zároveň si udržíte energii a motivaci.


Máte nějaké otázky ohledně techniky Pomodoro? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS