Zpátky do školy: 5 tipů, jak se po prázdninách naladit na učení

10. 9. 2023
Zpátky do školy: 5 tipů, jak se po prázdninách naladit na učení

Prázdniny jsou časem, na který se většina studentů těší celý rok. Je to období, kdy mohou vypnout, odpočinout si a načerpat novou energii. Jakmile se ale blíží návrat do školního prostředí, mnozí se nedokáží hned vrátit zpátky na vlnu učení. Proto vám přinášíme 5 tipů, jak se vrátit do studijního režimu se zápalem a úspěšně zvládnout nový školní rok.


Stanovte si cíle

Ještě před tím, než půjdete zpátky do školy, stanovte si své cíle na delší časový horizont. Myslete na to, aby byly více specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené. Když si stanovíte chytré cíle, získáte jasný směr, který vás motivuje k jejich dosažení. Například, místo abyste si řekli, že chcete „zlepšit matematiku,“ stanovte si jasný cíl „získat v matematice v prvním čtvrtletí průměr pod 1,5.“ Tímto způsobem budete mít i konkrétní měřítko svého úspěchu a víte, na čem pracovat.


Plánujte svůj čas

Plánování je klíčem k efektivnímu návratu do učebního režimu. Vytvořte si denní a týdenní plán, který zahrnuje čas na učení, odpočinek, cvičení a další aktivity mimo školu. Pravidelný režim vám pomůže lépe se soustředit a efektivněji využít čas. Zároveň vám pomůže minimalizovat stres a pocit přetížení, který může návrat do školy provázet.


Najděte svůj učební styl

Každý člověk se učí trochu jinak. Někteří preferují vizuální učení, jiní se lépe učí prostřednictvím konverzací nebo praxe. Je důležité najít svůj preferovaný učební styl, protože to vám umožní vybrat si vhodné metody studia. Pokud jste vizuální typ, vytvářejte si poznámky, diagramy a grafy. Pokud se lépe učíte v praxi, zkoušejte se zapojit do praktických cvičení a experimentů.


Zachovejte pozitivní postoj

Udržet pozitivní postoj je klíčové při návratu do školy po prázdninách. Místo toho, abyste se soustředili na případné neúspěchy nebo náročnosti, zaměřte se na své úspěchy a pokroky. Pokud narazíte na něco složitého, nevzdávejte se. Po prázdninách to může být náročné, ale důležité je mít pozitivní postoj a věřit si. Pokud si věříte, budete lépe zvládat výzvy a získáte větší sebevědomí ve svém každodenním životě.


Zdravé tělo, zdravá mysl

Nezapomínejte na péči o své fyzické a duševní zdraví. Pravidelné cvičení, vyvážená strava a dostatečný spánek jsou klíčem k optimálnímu výkonu ve škole. Fyzická aktivita napomáhá udržovat energii a koncentraci, zatímco správná výživa a odpočinek zvyšují kapacitu mozku pro učení a paměť. Věnování péče svému tělu a duši je zásadní pro efektivní návrat do školního kolotoče.


Líbily se vám rady, jak naskočit zpátky do školy na vlnu učení? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS