Studium v Dánsku: Proč vyrazit na sever

25. 12. 2022
Studium v Dánsku: Proč vyrazit na sever

Ačkoliv se to může zdát zvláštní, spousta českých studentů hledající vzdělání za hranicemi si vybere právě studium v Dánsku. Velkým lákadlem se stalo společně s vysokou kvalitu vyučování také bezplatné vzdělávání, které je nabízeno všem žákům ze zemí Evropské unie.


Studium v Dánsku bez placení školného!

Tato severská země je jednou z mála v Evropě, kde je zdarma nabízeno i vzdělávání na vysoké škole. Pokud tedy míříte na univerzitu, studium v Dánsku vás finančně rozhodně nezatíží. Placení poplatků se vztahuje jen na studenty mimo prostor Evropské unie, kteří průměrně zaplatí v přepočtu 8 000 – 21 000 amerických dolarů ročně.

Výdajům za knihy se však nevyhnete. Spousta institutů vyžaduje zaplacení studijních materiálů na první rok předem, na což si vyhraňte obnos v řádu několika tisíc korun. Alternativou je půjčování z knihovny, od jiných studentů a následné kopírování potřebného učiva.


Kvalita výuky na světové úrovni

Dánové jsou skutečně vyspělým národem, což se promítá i do jejich vzdělávacího systému. Ve výuce se často používají interaktivní prvky a pracuje se v poměrně malých skupinkách. Navíc učitelé kladou důraz především na řešení konkrétních problémů, místo klasického memorování.

Velmi zajímavý je přístup kantorů, kteří mají se svými žáky přátelské vztahy. Navíc má každý student svého koordinátora, který rád pomůže s jakýmikoliv obtížemi.

Samozřejmostí i pro studium v Dánsku jsou výměnné programy, které jsou nabízeny naprostou většinou oborů, v kombinaci v odbornými pracovními stážemi. Zkušenosti tady budete získávat na každém rohu.


Brigáda při studiu

Průměrné náklady na studium v Dánsku se liší podle přístupu každého studenta, ale s férovou mírou snahy se mohou náklady pohybovat mezi 10 – 15 000 Kč. V hlavním městě se samozřejmě výdaje zvýší, v Kodani počítejte s částkou 25 – 30 000 Kč.

Jestliže byste měli problémy s jazykem, vysoké školy v této severské zemi nabízí žákům kurzy dánštiny zdarma, čímž se vaše šance na zisk brigády či práce mnohonásobně zlepší.

Výše nákladů je ale přímo úměrná výdělkům. Studenti si vydělávají v průměru kolem 350 Kč za hodinu. Práce jako hlídání dětí, roznos novin, uklízení v hotelu či obsluhování v baru jsou běžné, ale zároveň dobře finančně ohodnocené. O finanční potíže se tedy rozhodně nemusíme strachovat, jelikož s pracovním odhodláním se jim dozajisté vyhnete.


Máte nějaké dotazy ohledně studia v Nizozemsku? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS