Rozhovor: Adam, studium na King’s College London

20. 11. 2022
Rozhovor: Adam, studium na King’s College London

Jmenuji se Adam Ševčík, jsem z Prahy a studuji druhým rokem na King’s College London.


Co studuješ za obor a proč sis ho vybral?

Rozhodl jsem se pro studium v Londýně. Konkrétně se věnuji evropské politice, ale osobně jsem si tento obor nevybral. Hlásil jsem se na PPE (Politics, Philosophy and Economics), ale do škol, od nichž jsem dostal nabídku, jsem nesplnil podmínku A* z matematiky. Jelikož mi místo PPE dalo nabídku KCL na European politics a podmínky na tento obor jsem splnil, přijal jsem ji. Snažil jsem se hlavně o to, abych mohl studovat v Anglii.


Mezi čím jsi váhal při přihlašování a proč sis nakonec vybral studium v Londýně zrovna na King’s College?

Původně jsem se rozhodoval mezi USA a Anglií, ale Spojené státy byly několikanásobně dražší a způsob, jakým se přihlášky na školy hodnotily, mě v USA hodně znevýhodňoval. V Anglii stačí maturita, v USA požadovali i minulá vysvědčení. Co se univerzit týče, vybíral jsem v Anglii školy, které byly pro PPE nejlepší a nejprestižnější.


Jak dlouho jsi zařizoval své budoucí studium?

Připravoval jsem se asi půl roku, ale většina z toho bylo především chystání materiálů, které jsem ve své přihlášce chtěl použít (knihy, kurzy, aktivity atd.). Asi dva měsíce mi zabralo samotné psaní motivačního dopisu a přesvědčování učitelů, aby mi napsali doporučující dopis takovým způsobem, jaký jsem potřeboval. Příprava na TSA testy na Oxford přibližně měsíc.


Co bylo při přihlašování to nejtěžší?

Rozhodně mi připadalo nejsložitější splnit podmínky nabídek, které jsem dostal. Dalším bodem bylo vysvětlit učitelům, co přesně od nich potřebuji. Z mé střední školy na zahraniční vysokou skoro nikdo nechodí.


Splňuje studium v Londýně Tvá očekávání?

Očekávání nejen splňují, ale i několikanásobně přesahují! Svůj obor zbožňuji, ať už jde o konkrétní předměty nebo i způsob, jakým nás hodnotí. Jelikož je můj obor založen především na samostudiu formou čtení, debatovaní v seminářích a psaní esejí, mám ve všem velkou svobodu.

Co se týče školy samotné, máme neuvěřitelné prostory, kde se dá socializovat a učit. Zároveň máme společenský život na KCL jeden z nejlepších, což si také velmi užívám (máme široký výběr studentských spolků, pak i studentské večírky). Většina studentů, které jsem tu potkal, jsou velmi chytří lidé. Navíc celý kolektiv motivuje k práci a seberozvoji.

Londýn sám o sobě je jedno z nejlepších míst pro lidi kolem dvaceti let, kteří se chtějí v životě někam dostat. Nabízí mnoho pracovních a společenských příležitostí, až je jimi člověk někdy přehlcen.


Jsi spokojený s kvalitou výuky?

Velmi spokojen. Výuka je taková, jakou si ji člověk udělá a já z ní dostávám maximum. Předměty jsou zajímavé. Jelikož rád čtu a píšu své myšlenky, známkování formou esejí je pro mě ideální.


Myslíš, že Tě studium rozvíjí i v jiných oblastech, než jsou jen oborové znalosti?

Určitě! Nejjasnější příklad je rozvoj v kariérní oblasti, ale určitě i v té osobní. Ať se jedná o seberozvoj a dospívání, tak i o mezilidské vztahy. To platí konkrétně pro ty přátelské, profesionální a romantické.


Jak se Ti líbí studium přímo v Londýně?

Centrální Londýn miluji. Zbytek města se mi tolik nelíbí a na Anglii mimo studium v Londýně nemám názor, zatím jsem ji neprocestoval. Jedině Oxford, který je moc pěkný.

Centrální Londýn odpovídá mé energii, mládí a diverzitě. Praha je super, ale byla na mě moc malá a pomalejší. V Londýně se naopak stále něco děje.

To je ale samozřejmě i nevýhoda, někdy je toho až moc a člověk se cítí přehlcen, trpí FOMO efektem nebo je ve stresu. Dalším záporem jsou určitě ceny a kriminalita. Ceny jsou tu celkově vysoké a po večerech je Londýn někdy dost divný. Ale s tím se člověk postupně naučí žít. Třeba tak, že ví kde a co nakupovat a kudy kdy chodit či nechodit.


Jak často se dostaneš zpět do České republiky?

Do ČR se dostanu na pár dní tak jednou za semestr. Většinou přiletím domů kvůli rodinné události. Takto často mi to vyhovuje, protože si i tak s rodinou často volám (s každým přibližně jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní). V ČR jsem ale i v létě, takže to si Česka užiju dost.


Co bys vzkázal budoucím studentům, kteří o zahraničních školách také přemýšlejí?

Pokud chcete od života něco víc, tak Londýn je ta správná lokalita, kam jít po střední (musím upozornit, že jsem schválně uvedl Londýn a ne Anglii, jelikož je podle mě Londýn sám o sobě jiný svět). Pokud máte rádi pohodičku a klid, na to je Česko lepším místem.

Každopádně člověk je mladý jenom jednou a studium na univerzitě v Londýně vás neuvěřitelně změní a posune vpřed ve všech oblastech života. Věřím, že se pak člověk vždy vydá tím správným směrem, ale to posoudím až za pár let.


Zajímá vás studium v Londýně? Máte podobné zkušenosti, o které se chcete podělit, nebo nějaké otázky ke studiu v zahraničí? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS