Rady na sepsání poutavého životopisu

5. 2. 2023
Rady na sepsání poutavého životopisu

Životopis je jedním ze základních dokumentů, díky kterým můžete v rychlosti prokázat své zkušenosti. Potřebovat ho budete do zaměstnání, ale podmínkou občas bývá i pro přijetí na vysokou školu. Proto jsme se rozhodli sepsat pár rad a tipů pro co nejlepší vypracování poutavého CV.


Co musí obsahovat každý životopis

Životopis, z angličtiny zkratka CV, je většinou jednostránkový dokument popisující všechny vaše dosavadní zkušenosti. Zároveň je dobré uvést i vlastní kontakt (telefon, mail, bydliště, …) nebo odkaz na sociální sítě, kde se s vámi může zaměstnavatel spojit.

Základním stavebním kamenem je vaše vzdělání. Napište školy, na které jste chodili. Nejlepší je, když všechny informace seřadíme od současnosti dále do minulosti. Jestliže jste absolvovali nějaké kurzy či stáže, pochlubte se!

Dalším důležitým prvkem jsou pracovní zkušenosti. Pokud zatím žádné nemáte, postačí uvést například i krátkodobé brigády či dobrovolnické aktivity.

V neposlední řadě uveďte i své koníčky či volnočasové aktivity. Vše, co děláme, nás formuje k tomu, kým jsme. Proto se rozhodně nebojte zmínit i menší detaily.


Jak zaujmout na první pohled

Zdlouhavé texty vás už jen po samotném otevření dokumentu dokáží odradit. Proto je důležité si svůj životopis strukturovat tak, aby bylo vše okamžitě jasné a přehledné.

Nekombinujte více typů písma a různých stylů. Zvolte si jeden, který se vám líbí nejvíce. V jednoduchosti je krása.

Až budete mít celý dokument napsaný, pojmenujte ho svým jménem. Když budou příjemci zprávy filtrovat řadu dokumentů, ten váš ihned vynikne.


Na co se zaměřuje nejvíce

U většiny studentů, kteří se hlásí na zahraniční vysoké školy, je nejdůležitější sekcí dosažené vzdělání. Často se přihlíží i na jazykové certifikáty a všemožné kurzy nebo stáže. Každá aktivita, kterou jste dělali nad rámec samotného vzdělávání ve škole, se vám v budoucnu může hodit.

Jestliže si chcete při studiu i něco málo vydělat, životopis využijete také pro budoucí zaměstnavatele. U nich jsou však nejdůležitější kolonkou předešlé pracovní zkušenosti. Je tak dobré využívat každé příležitosti, která se vám s časem naskytne. I kdyby šlo jen o krátkodobou brigádu, nikdy nevíte, kdy se naučíte něco nového. A tyto malé změny mohou ve výsledném výběrovém řízení udělat velký rozdíl.


Máte nějaké dotazy ohledně psaní poutavého životopisu? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS