Nizozemsko: Proč studovat v zemi tulipánů

27. 11. 2022
Nizozemsko: Proč studovat v zemi tulipánů

Velmi oblíbenou destinací pro zahraniční studia je Nizozemsko. Jedná se o jednu z ekonomicky nejvyspělejších zemí Evropy, která studentům nabízí perfektní start do profesního života. V následujícím článku si probereme, proč zvolit zrovna tento stát jako svou budoucí lokalitu pro studium.


Angličtina na denním pořádku

Nizozemsko je státem, ve kterém je národní řečí nizozemština. Tohoto germánského jazyku se ale rozhodně nemusíte bát, jelikož v zemi tulipánů je velmi rozšířená znalost angličtiny. Ta je i oficiální řečí na některých nizozemských ostrovech a v samotném hlavním městě Amsterdamu je angličtina také uznána jako oficiální jazyk. Většina publikací samozřejmě vychází v národní holandštině, ale na angličtinu narazíte na skoro každém rohu a domluvíte se prakticky kdekoliv.


Spolužáci z koutů celého světa

Málo známým faktem je to, že k Nizozemskému království patří také pár karibských ostrovů, např. Aruba, Curacao či San Martin. Dále můžeme jmenovat Surinam, který je nejmenší zemí jižní Ameriky. Mimo Nizozemsko je jedinou zemí na světě, kde je nizozemština úředním jazykem. Se zemí tulipánů a větrných mlýnů je spojen zejména historicky, jelikož byl jednou z holandských kolonií.

Nebude tedy žádným překvapením, když se do vaší studentské skupiny dostanou žáci i z těchto exotičtějších destinací, stejně jako z ostatních částí naší planety.


Financování studia

Pro zájemce o bakalářské studium z Evropské unie platí stejné podmínky jako pro obyvatele Nizozemska. Školné se pohybuje kolem 2 000 € za rok. Navazující magisterské programy mají cenovku přibližně okolo 2 150 €, ale dle konkrétní školy se může školné vyšplhat až na 4 500 €.

Náklady na ubytování se samozřejmě odvíjejí od dané lokace, ale můžete počítat s částkou kolem 300-350 € každý měsíc. Dále bychom měli zvážit ostatní výdaje a kupování jídla. Do celkového součtu to přidá dalších 150-200 € měsíčně.

Nizozemsko je jednou z nejlepších zemí v oblasti zaměstnávání studentů. Téměř všichni žáci si hledají práci na částečný úvazek, což samozřejmě finanční zátěži značně pomůže.

Další možností, jak můžeme snížit výdaje, jsou vládní granty pro studenty z nízkopříjmových rodin. Částku kolem 400 € dostane každý student pod 30 let, jenž odpracuje měsíčně minimálně 56 hodin a jehož rodiče nepřesáhnou roční příjem 30 000 €.


Máte nějaké dotazy ohledně studia v Nizozemsku? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS