Jestliže se rozhodujete, kam byste chtěli vyrazit na svá studia, možná je studium v Německu tou správnou volbou. Na západ od Česka najdeme spoustu světově věhlasných univerzit. Do této germánsky mluvící se každoročně ubírá spousta studentů z koutů celého světa a budete tak skutečně žít v multikulturním prostředí.
Němčina na denním pořádku
Pro studium v Německu dozajisté budete potřebovat znalost jazyka. Spousta Němců nemluví anglicky, a proto je dobré mít dopředu alespoň nějaké dovednosti v němčině. V centrální Evropě můžeme němčinu využít i v Rakousku či Švýcarsku, a tak se o využitelnost rozhodně bát nemusíme.
Jazyky vám pomohou s porozuměním textů a myšlenek, můžete se tak učit mnohem rychleji. Navíc získáte širokou škálu příležitostí, např. nalezení brigády či stáže nebude žádným problémem.
Čím víc jazyků umíte, tím lépe. Mezinárodní společnosti ocení kromě němčiny i dobrou znalost angličtiny. V každém případě jsou vaše vědomosti po zásluze oceněny.
Zaměstnatelnost v celé střední Evropě
Německo má v centrální části Evropy velmi silnou pozici. Se studiem na jedné z věhlasných univerzit jistě získáte potřebný náskok před ostatními, který vám může zajistit lepší pracovní nabídky.
Studium v Německu vám celkově nabídne spoustu kompetitivních výhod. Budete žít v novém prostředí, získáte nové kontakty, naučíte se nové věci, …
Co se týče pracovního uplatnění, v Německu jsou celkově platové hladiny výše. Pozice samozřejmě můžete obsadit i v mezinárodních korporacích, kde se hranice nekladou.
Studium v Německu z pohledu financí
Na státních školách nemusíte platit žádné školné, jediným výdajem je platba poplatků škole, počítejme s částkou mezi 100 – 300 eury.
Jinak ceny pevně souvisí s oblastí, kde chcete studovat. Ve velkých městech jako Berlín, Frankfurt či Düsseldorf počítejte s 900 – 1500 eury měsíčně. V menších městech, např. v Hannoveru, Lipsku nebo Freiburgu se výdaje sníží asi o 300 eur.
Nejdražší bude vaše bydlení. Na kolejích zaplatíte kolem 250 eur, v soukromém bytě o sto více. Kdybyste chtěli bydlet sami, zaplatíte částku kolem 400 eur každý měsíc. Energie, voda a internet vás přijdou na dalších 100 – 200 eur.
Na jídlo si vyhraďte kolem 200 eur, samozřejmě ale záleží na tom, kde si ho budete kupovat. V restauraci cenovka začíná na 10 eurech, levnější variantou jsou větší supermarkety.
Posledním nezbytným výdajem je doprava. Některé školy ji již zahrnují ve vybíraných poplatcích, ale to rozhodně není pravidlem. Městská hromadná doprava stojí mezi 25 až 200 eury za měsíc. Variantou je ježdění na kole, které se vyplatí zejména ve velkých městech. Mezi městy se poté nejrychleji dostanete vlakem, německá Deutsche Bahn udává ceny mezi 20 až 70 eury za lístek.
Snadná dostupnost do Česka
Jednou z velkých výhod studia v sousední zemi je snadná dostupnost zpět domů. Nemusíte si zamluvit drahé lety, ale stačí vám jen lístek na vlak a za pár chvil jste ve svém rodném hnízdě. Osamělosti se tak rozhodně bát nemusíte.