Na kolik vyjde studium v zahraničí?

13. 11. 2022
Na kolik vyjde studium v zahraničí?

Při studiu je financování více než aktuálním tématem, jelikož skloubit školu s prací je náročnější. Cenová hladina se samozřejmě v každém koutu světa naprosto liší. Proto jsme se rozhodli vás seznámit s těmi nejběžnějšími výzvami a zároveň poskytnout pár rad pro pohodlnější nakládání s penězi.


S čím je třeba počítat

Nutností jak doma, tak i v cizině je samozřejmě placení jídla, ubytování či dopravy. Navíc je potřeba vyřešit také školné, jestliže není studium zdarma.

Ceny se ale odvíjí od místa, ve kterém hledáte. Je logické, že bydlení v centru Londýna bude mnohonásobně dražší než například v českých krajských městech. I tak ale existuje řada způsobů, jak jakékoliv náklady efektivně snížit.


Školné

Cena školného se může odvíjet od dané země i institutu.  Například většina vysokých škol v severských státech jako je Dánsko, Norsko, Finsko či Švédsko nabízí řadu programů pro studenty z Evropské unie zdarma.

Na druhou stranu jsou i země, kde se školnému nevyhnete. Například ve Francii se roční cena studia obvykle pohybuje mezi 170 a 650 eury, ale v soukromých školách to může být mnohonásobně více, dostaneme se i nad 30 000 eur.

Skvělou možností jak cenu školného snížit jsou stipendia. Řady škol nabízí finanční ohodnocení za dobré studijní výsledky. Co je lepší motivací než peníze?


Najděte si spolubydlící

Občas školy sice nabízejí možnost bydlení na kolejích, ale co dělat, když se tak nestane? Zkuste si zjistit více možností bydlení (pronájem, bydlení u známého, …), ze kterých můžete vybrat tu nejvhodnější. Zároveň pomáhá sdílet své prostory s kamarády, jelikož se tak případná cena může rozprostřít na více lidí.


Je čas vzít vařečku do ruky

Některé školy ve svém programu nabízí i stravování, avšak rozhodně ne všechny. Další variantou je navštěvování restaurací. Je skvělé, když si občas zajdeme vyzkoušet místní kuchyni, nicméně to není moc praktické z dlouhodobého hlediska, jelikož se tyto pokrmy mohou velmi rychle prodražit.

Zaručeným způsobem, jak ušetříme na jídle, je vařit si sám. Stačí v nejbližším supermarketu nakoupit produkty, ze kterých si připravíte vlastní oběd či večeři. Cena práce kuchařů v restauracích se tím odmaže, zatímco časově to vyjde téměř stejně. Můžete tuto aktivitu rovnou spojit se svými kamarády a vykouzlíte tak zajímavé společenské večery.


Máte nějaké vlastní rady, které v článku nebyly zmíněny? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS