Jak zefektivnit své učení? Zkuste blurting!

30. 7. 2023
Jak zefektivnit své učení? Zkuste blurting!

V dnešním světě se efektivita učení stává stále důležitějším faktorem. Nicméně mnoho z nás se často potýká s mentálními bloky, které nám brání v plném využití našeho potenciálu. Naštěstí existují různé metody, které nám mohou pomoci překonat tyto překážky a zefektivnit naše postupy. Jednou z těchto metod je blurting, která se zaměřuje na podporu volného toku myšlenek a kreativního přemýšlení. Proto se spolu podíváme na to, jak lze metodu blurting použít při učení a jak nám může pomoci objevovat nové perspektivy a zvýšit efektivitu našeho snažení.


Co to vlastně je blurting?

Metoda blurting je technikou, která se často využívá při brainstormingu a generování nových nápadů. Závisí na rychlém a spontánním vyjadřování myšlenek bez jakékoli cenzury. Cílem této metody je povzbudit volný proud myšlenek a obejít jakékoliv procesy, které by mohly brzdit kreativitu.


Jak metodu blurting použít efektivně

Během sezení využívajícího blurtingu jsou účastníci povzbuzováni, aby rychle sdíleli své nápady, aniž by je hodnotili. Tato technika si klade za cíl vytvořit nekritické a otevřené prostředí, kde jsou všechny myšlenky vítány, bez ohledu na to, jak neobvyklé nebo zdánlivě nesouvisející mohou být.


Zefektivnění procesu učení

Blurting lze samozřejmě využít při učení. Prvním krokem je, že si stanovíte specifický cíl, kterého chcete dosáhnout. Poté vytvořte vhodné prostředí bez rušivých vlivů a nastavíte si časový limit pro sezení. Ponořte se do všelijakých materiálů, čtěte, sledujte videa nebo poslouchejte přednášky. Během toho si zapisujte nebo nahrávejte své myšlenky a nápady.

Během blurtingu se soustřeďte na kvantitu, ne na kvalitu. Vaším cílem je vygenerovat co nejvíce nápadů, vůbec se přitom nemusíte zabývat jejich správností nebo použitelností. Po skončení sezení si udělejte přestávku, a poté se vraťte ke svým nápadům. Zhodnoťte je, hledejte spojitosti a identifikujte nové perspektivy, které se zrodily během blurtingu.

Dalším krokem je organizování a konsolidace vašich myšlenek. Vytvořte si myšlenkové mapy, konceptuální diagramy nebo strukturované poznámky, které vám pomohou vizuálně reprezentovat vztahy mezi jednotlivými myšlenkami. Dále se ponořte do hlubšího výzkumu, diskusí a problémového řešení spojeného s vašimi vygenerovanými nápady.


K čemu je blurting dobrý?

Metoda blurtingu při učení umožňuje překonat mentální bloky, podporuje kreativní myšlení a objevování nových perspektiv. Kombinace volného toku myšlenek s organizací a dalším zkoumáním vám pomůže prohloubit vaše porozumění dané věci a zlepšit efektivitu. Pokud hledáte nový způsob, jak oživit svůj studijní proces, rozhodně vyzkoušejte metodu blurtingu. Třeba bude pro vás tím nejlepším způsobem učení.


Máte nějaké otázky ohledně metody blurtingu? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS