Tipy a triky na učení cizích jazyků

4. 11. 2022
Tipy a triky na učení cizích jazyků

Jazyková bariéra je jedním z úskalí, kterým budete při studiu v zahraničí čelit. „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.“ Schopnost dorozumět se v neznámém prostředí je klíčová. Proto jsme se rozhodli, že vám v následujícím článku napíšeme pár typů pro rychlejší a efektivnější studium.

Věnujte pozornost slovíčkům

Mnoho učebnic a kurzů se zaměřuje na gramatiku, která je skvělá pro zkušenější. Jestliže ale začínáte učení cizích jazyků od nuly, věnujte pozornost převážně slovíčkům. Pro rychlé dorozumívání a komunikaci poslouží mnohem lépe.

Vzpomeňte si na poslední čas, kdy jste si daleko za hranicemi někde v cizině snažili objednat jídlo, jenže jste neměli potřebnou slovní zásobu. Jak jste si nakonec poradili? I přes kostrbaté používání časů se můžeme domluvit pomocí klíčových výrazů.


Mnemotechnické pomůcky

I když se učíme nové výrazy, můžeme si je svázat s něčím, co již delší dobu známe. Česká slova také přiřazujeme k činnostem nebo věcem – když slyšíme slovo židle, spojíme si to s objektem, na kterém sedíme. Vybavíme si tvar, barvu, materiál, … proč to tedy nedělat i při učení cizích jazyků?

Memorování nazpaměť je velmi složité. Zkuste si na slovní zásobu vytvořit pomůcky. Používejte nově naučené výrazy ve větách, představte si situaci z praktického života. Kdy a za jakých podmínek se dá toto slovo použít?

Mechanické učení má také jednu velkou nevýhodu, kterou jsou homonyma. Dávejte si pozor, jestli nevyužíváte naučené výrazy v jiném významu!


Čtení knih a sledování filmů

Jestliže půjdete do knihovny či knihkupectví, skočte se podívat i do sekce cizojazyčné literatury. Existuje řada přesných příkladů, ale i zjednodušená díla pro méně zkušené či začátečníky. Jednoduše řečeno, vybrat si může každý.

Jednou z nejlepších aktivit, díky které si můžeme rozšířit slovní zásobu, je četba. Rychle zpozorujeme řadu nových výrazů a navíc je používáme v kontextu věty společně s ostatními gramatickými jevy. Uděláme si tak ucelenější a komplexnější obrázek o jejich využití.

Podobně funguje také kinematografie. Zahraniční nedabované filmy jsou velkým přínosem pro poslech, ale i mluvu. Naučíme se používat slova ve větách, při poslechu cizí řeči zase výslovnost.


Máte nějaké vlastní rady, které v článku nebyly zmíněny? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS