Jak se dostat na zahraniční vysokou školu

8. 1. 2023
Jak se dostat na zahraniční vysokou školu

Přijímací řízení v zahraničí častokrát funguje naprosto odlišně od toho v Česku. Podání přihlášky a čekání na osudný den přijímací zkoušky stačí zřídkakdy, a proto jsme se rozhodli vám sepsat pár poznatků, na které je třeba myslet.


Přijímací řízení může být vždy jiné

Oproti českým vysokým školám mohou ty zahraniční požadovat na přijímací řízení vždy něco jiného. Často narazíte na sérii úkolů či dokumentů, které musíte před závěrečným rozhodnutím poslat. Celý proces se liší na každé univerzitě zvlášť, ale různé podmínky pro přijetí mohou nastat i mezi jednotlivými obory.


Často potřebné dokumenty

Školy často vyžadují sepsání motivačního dopisu. Musíte při jeho vytváření sázet na originalitu a přesně vyčleněnou strukturu, samozřejmě podpořenou fakty a přesvědčivými argumenty. Pro další tipy ohledně samotného psaní motivačního dopisu se nám nebojte napsat.

V dnešní době je životopis téměř nutností. Využít ho můžete pro podání přihlášky na školu, ale i do práce. Nejdůležitější sekcí jsou přitom pracovní zkušenosti nebo dobrovolnictví. Právě tyto informace berou vysoké školy jako ty rozhodující pro možný výběr studenta.

Velmi důležité jsou i vaše známky a celkový prospěch na střední škole. Největší důraz je přitom kladen na poslední ročník, ze kterého se vypočítá váš průměr, díky němuž můžete získat nějaké ty bodíky navíc.

Dále byste mohli potřebovat i doporučující dopisy od učitelů. Záleží jen na předmětu, ze kterého potřebujete dostat hodnocení, ale kantoři vám se vším rádi pomohou. I za hranicemi narazíte na všemožné dotazníky a testy. Vždy záleží, na který konkrétní obor se zrovna hlásíte. Například na medicínu můžete procházet i několika koly výběrového řízení, na psychologii zase zpravidla absolvujete přijímací pohovor, a tak dále.


Platba za přihlášku

Co se týče finanční zátěže samotného podávání přihlášky, to se liší od každé univerzity, ale i od každého státu. Některé země sice zatím nezavedly poplatky za podání přihlášky, ale na druhou stranu existují i státy, kde to bez placení rozhodně nepůjde. Ve Francii či Velké Británii se jedná o nemalé částky, a proto stojí za zvážení i samotný proces podání přihlášky.


Máte nějaké dotazy ohledně přijímacího řízení na školy v zahraničí? Napište nám na naší stránce a my vám se vším rádi pomůžeme!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS