Jak psát motivační dopis?

28. 4. 2022
Jak psát motivační dopis?

Jak napsat co nejlepší motivační dopis, který vás dostane na top zahraniční vysokou školu? Není to vůbec tak složité.

Motivační dopis: dokument, který si nejspíš řada z vás na škole vlastně ani vůbec nevyzkoušela, ale najednou jej potřebujete napsat, abyste se dostali na vaši vysněnou školu či zaměstnání. Není to ale tak složité: stačí, abyste se drželi pár základních pravidel, které by měl váš dopis vykazovat.

Jak začít?

Zní to banálně, ale doporučujeme začít tím, že si přesně stanovíte, komu dopis píšete. Rozhodně nedoporučujeme posílat ten samý dopis na všechna místa – udělejte si tu práci a pro každého adresáta jej trochu upravte. Je vždy poznat, pokud posíláte generický dopis a může vám to zavřít dveře. Těžko školu či zaměstnavatele nadchnete dopisem, který je vlastně vůbec nezmiňuje a nevysvětluje, proč vás právě ona instituce zaujala.

Co má motivační dopis obsahovat?

Vaším úkolem je, abyste adresáta zaujali a přesvědčili jej o tom, že jste právě vy vhodní kandidáti. Je proto dobré, abyste prokládali dopis konkrétními příklady z vašeho života, které si čtenář snáze zapamatuje a díky tomu si lépe zapamatuje vás. Vyhněte se obecnému popisu vaší osobnosti typu „jsem spolehlivý a pracovitý“. Toto může napsat každý (a také to skoro každý napíše). Když však zmíníte moment z vašeho života, při kterém se vaše vlastnost projevila (např.: Již pět let vedu skautský oddíl, ve kterém je 20 dětí“), lépe tím čtenáře přesvědčíte a ještě mu umožníte vás lépe poznat. První pravidlo tedy zní: buďte co nejkonkrétnější!

Jak postupovat?

Brainstormujte! Omyl je myslet si, že dopis začínám psát až ve chvíli, kdy přesně vím, co v něm chci napsat. Opak je pravdou! Začněte tím, že si budete sepisovat všechny své nápady (např. formou mindmapy). Napište všechno, co si myslíte, že by mohlo adresáta na vás zajímat – zatím neřešíte, zda to v dopise použijete, či v jakém pořadí. Sepište si vaše zkušenosti, události spojené s vaším oborem, kterých jste se zúčastnili, aktivity, které vás odlišují od ostatních a podobně.

Propojujte! Až budete mít pocit, že jste sepsali všechny nápady, vyberte 4-5 nosných bodů, na kterých váš motivační dopis postavíte (body = jednotlivé přesvědčovací argumenty = vaše důvody, proč jste dobří kandidáti). Vymyslete, v jakém pořadí byste je chtěli zmínit. Začněte je propojovat větami a rázem vám pod rukama vzniká první verze motivačního dopisu. Pamatujte – první verze není nic víc a nic míň, nemusíte se tedy snažit o dokonalost.

Přepisujte! Připravte se na to, že budete mít 10 a více verzí motivačního dopisu. Vracejte se ke svému konceptu stále dokola, po uplynulém čase uvidíte chyby a nepřesnosti, které postupně vylepšíte a váš dopis tak bude silnější a kvalitnější. Zní to velmi zdlouhavě a nudně, ale věřte tomu, že bez této fáze kvalitní dopis nenapíšete.

Zkontrolujte, zda je dopis vyvážený a zda logicky plyne. Dejte ho přečíst kamarádům a po jejich a vašem vlastním feedbacku by měl před vámi na stole ležet jedinečný motivační dopis, který jste připraveni poslat budoucímu zaměstnavateli či univerzitě.

 

S motivačním dopisem vám rádi pomůžeme. Neváhejte nám napsat na naší stránce a domluvit si první schůzku zdarma!

 

 

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS