AP zkoušky – uznávání v rámci českých maturit

16. 5. 2022
AP zkoušky – uznávání v rámci českých maturit

Pro příští školní rok se chystá jedna veliká novinka. MŠMT začne od školního roku 2022/2023 pokusně uznávat AP zkoušky v rámci profilové části maturitní zkoušky.

Čeští studenti hlásící se zejména na americké univerzity pojem AP exams často znají. Jedná se o oborové mezinárodní zkoušky na úrovni prvního ročníku americké univerzity. AP zkoušky mohou studentům pomoci se na univerzity dostat či přeskočit některé předměty v prvním roce univerzity. AP lze skládat z předmětů jako je biologie, kalkulus, počítačové vědy, či cizí jazyk. V České republice lze AP zkoušky skládat v Centru talentované mládeže.

Příští rok by měl pro tyto studenty být přelomový – MŠMT v květnu 2022 oznámilo, že ve školním roce 2022/2023 bude na vybraných českých středních školách testovat uznávání AP zkoušek v rámci profilové části maturit. V praxi to bude znamenat, že studenti, kteří absolvovali AP zkoušku, by mohli mít část či celou profilovou maturitní zkoušku nahrazenou tímto certifikátem. Školy, které se chtějí na testování podílet, musí do 30.6.2022 podat žádost o zařazení do pokusného ověřování. Samotní studenti zařazených škol pak musí v maturitním ročníku předložit do 31.3.2023 řediteli školy žádost o nahrazení a prezentovat příslušný certifikát.

Celý počin přišel v rámci snah MŠMT o modernizaci českého školství, jakožto jednoho z cílů Strategie 2030+ a klade si za cíl usnadnění vstupu českých studentů na zahraniční univerzity. Více informací na stránkách MŠMT.

Pokud se chystáte hlásit na zahraniční univerzity, narazili jste na správné místo. Pomohli jsme již desítkám studentů dostat se na jejich vysněnou zahraniční univerzitu a pomůžeme i vám! Neváhejte nám napsat na naší stránce a domluvit si první schůzku zdarma.

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS